Czy WordPress jest bezpieczny?

WordPress to zdecydowanie najpopularniejsza platforma CMS na świecie. Mimo to, ponieważ ponad 40% witryn korzysta z WordPressa, jest to również jedna z najbardziej ukierunkowanych platform hakerów i ataków DDoS. Oto sekrety bezpiecznej witryny WordPress.

Czy WordPress jest bezpieczny?

WordPress jest jedną z najbezpieczniejszych platform CMS. To może nie być oczywiste, biorąc pod uwagę ile artykułów przeczytałeś na temat ataków bezpieczeństwa na witryny WordPress. Prawda jest taka, że gdy obsługujesz ponad 40% witryn internetowych na świecie, na pewno staniesz się celem.

Biorąc pod uwagę tę ekspozycję, WordPress ma imponujący wachlarz potencjalnych zabezpieczeń. Jednak wiele ruchomych części, które łączą się w celu stworzenia i zaprojektowania strony internetowej, może powodować luki w zabezpieczeniach jeśli zostanie wykonane nieprawidłowo.

Więc tak, hosting WordPress może być bezpieczny. Jednak to, jak faktycznie chroniona jest Twoja witryna i dane zaplecza, zależy od tego jak aktywnie zarządzasz ustawieniami zabezpieczeń i posiadanym planem zapobiegania i łagodzenia ataków.

Nieuchronnie z czasem pojawią się niektóre luki w zabezpieczeniach WordPressa. W świecie, w którym codziennie hakowanych jest 30 000 stron internetowych, jest to prawie nieuniknione.

Niezależnie od tego, czy masz sklep internetowy WooCommerce, czy witrynę B2B na WordPress, musisz zrozumieć potencjalne wady i wdrożyć plany ochrony swojej witryny WordPress. Ten proces jest stosunkowo prosty. O ile wiesz, gdzie szukać i jak rozwiązać najczęstsze problemy. Udało ci się, dokładnie to omówimy w tym przewodniku.

ROZDZIAŁ 1

Luka 1: Bezpieczeństwo logowania

Ty i każdy, kto ma dostęp do edycji backendu Twojej witryny, macie loginy. Stopień bezpieczeństwa tych loginów będzie decydował o tym, jak skutecznie możesz chronić swoją witrynę przed lukami w zabezpieczeniach.

Czy WordPress jest łatwo zhakowany?

Bezpieczeństwo loginów administratora jest prawdopodobnie najprostszym problemem związanym z bezpieczeństwem WordPressa. Ponieważ ten CMS jest tak szeroko stosowany, ekran logowania administratora (który jest identyczny dla wszystkich witryn na platformie) jest łatwym celem dla złośliwych użytkowników. 

Najczęściej bezpieczeństwo logowania jest zagrożone z powodu tak zwanych ataków typu brute force. Oto jak firma Kaspersky zajmująca się cyberbezpieczeństwem opisuje tę starą, ale sprawdzoną metodę hakerską.

Atak brute force wykorzystuje metodę prób i błędów, aby odgadnąć dane logowania, klucze szyfrowania lub znaleźć ukrytą stronę internetową. Hakerzy sprawdzają wszystkie możliwe kombinacje, mając nadzieję, że zgadną poprawnie. Ataki te są wykonywane przez „brute force”, co oznacza, że wykorzystują nadmierne siły, aby „wymusić” ich wejście na Twoje prywatne konta.

Innymi słowy, hakerzy tworzą skrypt, który w ułamku sekundy przechodzi przez miliony potencjalnych kombinacji nazwy użytkownika i hasła administratora. Gdy im się poszczęści, skrypt zapisuje kody, które ich tam doprowadziły, zapewniając łatwy dostęp przez frontowe drzwi.

Jednak bezpieczeństwo logowania nie zawsze jest zagrożone przez brutalną siłę. Łatwe do odgadnięcia hasła administratora (tutaj lista) umożliwiają dostęp każdemu, kto zechce spróbować. Gdy już wejdą, będą mogli zobaczyć i edytować wszystko, co tylko możesz.

Jak mogę poprawić bezpieczeństwo mojego WordPressa?

Na szczęście rozwiązanie tej luki w zabezpieczeniach jest dość proste: popraw swoje hasła. Nawet wyrafinowane ataki typu brute force będą miały problem z odgadnięciem nieprzewidywalnych haseł składających się z wielu typów znaków. Silne hasła z kombinacjami liter, cyfr i znaków specjalnych utrudniają hakerom włamanie się do Twojej witryny.

Ten przewodnik po tworzeniu silnego hasła jest świetnym źródłem informacji na początek. Zrób to dobrze, a złamanie go zajmie nawet lata algorytmu brutalnej siły. A jeśli wszystko to stanie się zbyt skomplikowane dla twojego własnego dobra, użycie menedżera haseł może pomóc ci śledzić i pozostać silnym.

Możesz też wykonać kilka innych kroków. Uwierzytelnianie dwuetapowe uniemożliwia złamanie haseł administratora. Możesz także chcieć pozbyć się standardowego konta „administratora”, które zwykle jest pierwszym w kolejce do ataku administratora. Dzięki uwierzytelnianiu dwuetapowemu lub dwuskładnikowemu pomaga upewnić się, że tylko upoważnione osoby mogą uzyskać dostęp do Twojej witryny.

Inną sugestią jest przede wszystkim ograniczenie tych, którzy mają dostęp do Twojej witryny. Zmniejsza to liczbę kont, które hakerzy mogą przejąć w celu uzyskania dostępu. Dodatkowo ograniczenie liczby użytkowników administracyjnych pomaga zmniejszyć ilość dostępu i kont użytkowników uprawnień administratora.

Aby uzyskać dodatkową ochronę, zaktualizuj adres URL logowania do WordPressa i informacje. Korzystając z wtyczki zabezpieczającej WordPress, możesz ograniczyć próby logowania i zwiększyć bezpieczeństwo WordPress (wystarczy uważać na używane wtyczki, jak wspomniano w naszej następnej sekcji). To ostatecznie może zabezpieczyć witryny WordPress przed hakerami stosującymi ataki typu brute force w celu zgadywania Twoje hasło. Ogranicz także próby logowania dla określonych ról/stanowisk administracyjnych w serwisie – im wyższa rola/pozycja, tym większe bezpieczeństwo!

ROZDZIAŁ 2

Luka 2: Nieaktualne oprogramowanie lub wtyczki

Często słyszysz WordPressa i ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa lamentujących nad zagrożeniami związanymi z wtyczkami. Nie zapominajmy, że wtyczki mogą być świetne we właściwym użyciu, ale trzeba nimi zarządzać, aby uniknąć zagrożeń bezpieczeństwa.

Czym są wtyczki?

WordPress często się aktualizuje. Ogólnie rzecz biorąc, zalecamy sprawdzanie aktualizacji co najmniej raz w miesiącu. Jeśli przestaniesz aktualizować swoje podstawowe oprogramowanie WordPress, ryzykujesz otwarcie witryny na luki w zabezpieczeniach i luki w zabezpieczeniach, które aktualizacje mają rozwiązać.

To samo dotyczy wtyczek, które są wygodnym backdoorem dla hakerów, jeśli podstawowe oprogramowanie WordPressa jest dobrze chronione. Jeśli nie sprawdzasz często aktualizacji, możesz narazić się na luki w WordPressie i typowe problemy z bezpieczeństwem witryny WordPress.

Zignoruj te aktualizacje, a Twoja witryna stanie się podatna na ataki. Złośliwi użytkownicy mają teraz dostęp do Twojego kodu zaplecza, którego mogą użyć do zainstalowania złośliwego oprogramowania WordPress lub modułów śledzących, które ostatecznie naruszą Twoje dane.

Jak naprawić wtyczki zabezpieczające WordPress?

Prostą odpowiedzią jest upewnienie się, że zarówno podstawowe oprogramowanie WordPress, jak i motyw WordPress i wtyczki są zawsze aktualne. Oto jak możesz to osiągnąć.

W systemie WordPress przejdź do zakładki Aktualizacje, która zapewnia łatwy przegląd tego, co należy zaktualizować, a co jest już w najnowszej wersji WordPressa. Możesz także sprawdzić dostępność aktualizacji jednym kliknięciem i zobaczyć znacznik czasu ostatniego wykonania tego sprawdzenia.

Aktualizacje Twoich wtyczek pojawią się na karcie. Wtyczki w tym samym systemie musisz zaktualizować.

Wtyczki do tworzenia kopii zapasowych WordPress i wtyczki zabezpieczające indywidualnie, co może zająć trochę czasu.

Często sprawdzaj obie karty. Raz w miesiącu to dobra kadencja, ale nie ma kar za bardziej regularne kontrole. Zarezerwuj trochę czasu na uruchomienie aktualizacji, zwłaszcza jeśli niedawno zmieniłeś wygląd swojej witryny. Upewnij się, że całe zainstalowane oprogramowanie i wtyczki działają z bieżącym projektem.

Jakie są najlepsze wtyczki bezpieczeństwa dla WordPressa?

Chociaż jedna wtyczka bezpieczeństwa może wystarczająco chronić Twoją witrynę, sugerujemy zainstalowanie dwóch lub więcej wtyczek bezpieczeństwa, aby zapewnić dodatkową ochronę. Najlepsze wtyczki zabezpieczające dla Twojej witryny WordPress to:

 • Bezpieczeństwo Wordfence
 • Bezpieczeństwo iThemes
 • Obrońca
 • Ninja ds. bezpieczeństwa
 • Sucuri
 • Bezpieczeństwo kuloodporne
 • Plecak odrzutowy.
ROZDZIAŁ 3

Luka 3: złośliwe oprogramowanie

Prawdopodobnie słyszałeś ten termin jako rzecz, której należy unikać. Ale co to jest i jak możesz tego uniknąć? Zajmijmy się złośliwym oprogramowaniem jako powszechną luką w zabezpieczeniach WordPressa.

Co to jest złośliwe oprogramowanie?

Malware to skrót od „złośliwego oprogramowania”. Istnieje jako zagrożenie we wszystkim, co dotyczy kodowania i technologii. W przypadku witryn internetowych najczęściej przemyca się do witryny kilka wierszy kodów w celu śledzenia i wysyłania raportów dotyczących poufnych danych, które wolisz zachować dla siebie.

Złośliwe oprogramowanie może wykraść informacje o karcie kredytowej w Twojej witrynie e-commerce. Może sprawdzić loginy klientów lub zacząć śledzić użytkowników strony w innych miejscach. Może być nawet używany do spamowania zawartości karty.

Innymi słowy, niekoniecznie jest to rodzaj pasożyta, którego chcesz wpuścić.

Jak zapobiegać złośliwemu oprogramowaniu?

Najczęstszym powodem, dla którego złośliwe oprogramowanie trafia na witryny WordPress, są przestarzałe wtyczki i motywy, które mogą spowalniać szybkość witryny WordPress. Powinniśmy jednak również wspomnieć, że niektóre wtyczki mają wbudowane złośliwe oprogramowanie. Oczywiście chcesz tego uniknąć.

Oznacza to, że musisz być ostrożny z każdą wtyczką, która trafia do Twojej witryny. W swoim katalogu wtyczek WordPress wymienia podstawowe informacje o każdej z ponad 58 000 opcji, w tym podstawowe środki bezpieczeństwa. To świetny początek.

Pomaga również współpracować z partnerem zajmującym się tworzeniem stron internetowych, który może dokładniej sprawdzać wtyczki w Twoim imieniu. Ogólnie rzecz biorąc, lepiej zapłacić trochę więcej za dobrze sprawdzoną wtyczkę, niż dostać za darmo taką, która zawiera nieprzydatny, ukryty dodatek złośliwego oprogramowania.

Jednak nie wystarczy być uważnym na początku. Pomaga również regularnie uruchamiać jeden z wielu dostępnych skanów bezpieczeństwa WordPress, które mogą pomóc w skanowaniu złośliwego oprogramowania, prowadzeniu dzienników aktywności i ostrzeganiu o podejrzanej aktywności.

ROZDZIAŁ 4

Luka 4: wyłudzanie informacji

Nazwa jest nieco oczywista, jeśli zignorujesz przez sekundę ph, od którego się zaczyna. Atak phishingowy polega na tym, że hakerzy dosłownie wyławiają dane osobowe Twoich klientów, wykorzystując luki w Twojej witrynie.

Co to jest phishing?

Oto, jak zwykle działa phishing: złośliwi użytkownicy uzyskują dostęp do Twoich baz danych WordPress odwiedzających witrynę poprzez lukę w kodzie Twojej witryny. Używają tych informacji kontaktowych do wysyłania niezliczonych e-maili podszywających się pod coś innego.

Sama wiadomość będzie zawierać link obiecujący rozwiązanie lub jakąś nagrodę. Po kliknięciu przez użytkownika złośliwe oprogramowanie instaluje się na jego komputerze lub przeglądarce, a jego informacje (w tym dane karty kredytowej) są narażone na kradzież.

Natknąłeś się na to, a przynajmniej o tym słyszałeś? Pomyśl o nigeryjskim księciu, oszustwach związanych z ubezpieczeniem społecznym itp.

Według FBI phishing jest obecnie najczęstszym rodzajem cyberataku.

Większość użytkowników się na to nie nabierze. Ale jeśli nawet jeden procent to zrobi, phisherzy mogą odnieść sukces.

Oto problem. Gdy phishing odbywa się za pośrednictwem Twojej witryny i/lub konta administratora WordPress, osoby atakujące przedstawiają się jako reprezentujące Ciebie lub Twoją firmę. Użytkownicy, którzy się na to zakochają, prawdopodobnie nigdy więcej Ci nie zaufają. Ale nawet dla tych, którzy uznają to za nieważne, twoja wiarygodność może zostać poważnie zagrożona.

Jak chronić konto administratora WordPress przed phishingiem?

Ponieważ phishing opiera się na kodowaniu i złośliwym oprogramowaniu w systemie, poprawka jest podobna do niektórych kroków, które wymieniliśmy powyżej. Używaj bezpiecznych nazw użytkownika i haseł, regularnie aktualizuj swoją platformę i wtyczki oraz przeprowadzaj okresowe kontrole bezpieczeństwa.

Możesz też zrobić więcej. Na przykład rozważ użycie technologii takiej jak ReCAPTCHA jako innego rozwiązania zabezpieczającego, które może uniemożliwić botom umieszczanie wiadomości phishingowych w Twoich komentarzach. Jeśli zostaniesz narażony na atak phishingowy, szybka reakcja w celu zabezpieczenia witryny WordPress i poinformowania użytkowników, aby nie klikali określonych linków, może złagodzić pewne szkody.

ROZDZIAŁ 5

Luka 5: Ataki DoS

W pewnym sensie to trochę jak brutalna siła. Kiedy hakerzy atakują Twoją witrynę za pomocą ataku typu „odmowa usługi” (DoS), próbują przytłoczyć ją samą głośnością. Wyniki mogą być druzgocące.

Co to jest DoS?

Hakerzy biorący udział w ataku DoS wysyłają do Twojej witryny tak duży ruch botów, że serwery internetowe nie mogą sobie z tym poradzić. Witryna ulega awarii, uniemożliwiając zarówno Tobie, jak i Twoim odbiorcom dostęp do niej, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

W przeciwieństwie do innych wymienionych do tej pory luk w zabezpieczeniach, ataki DoS koncentrują się nie na Twojej stronie internetowej, ale na serwerze, na którym się znajduje. Żaden serwer nie jest w stanie obsłużyć nieskończonej ilości ruchu, a celem jest rozbicie go tak, aby witryna nie miała podstaw, na których mogłaby się oprzeć.

Dzięki temu ataki DoS nie uszkadzają kodu Twojej witryny ani poufnych danych. Po prostu rzucają swoją infrastrukturę na kolana. Oczywiście stracisz w ten sposób przychody i wiarygodność, zwłaszcza że Twoi użytkownicy nie będą wiedzieć, co się stało i po prostu pomyślą, że Twoja witryna już nie istnieje, dopóki nie zostanie naprawiona.

Jak chronić witrynę WordPress przed atakami DoS i DDoS?

Ponieważ ataki DoS są wymierzone w serwer Twojej witryny, znalezienie odpowiednich dostawców hostingu jest kluczem do ich zapobiegania. Ten serwer, najlepiej powinien mieć pewne podstawowe środki (takie jak silna zapora sieciowa), aby zapobiec prostym atakom.

Oprócz wiarygodności i bezpieczeństwa samej firmy hostingowej, pomaga również planować z większą przepustowością, niż myślisz, że będziesz potrzebować. Jeśli Twoja witryna może wytrzymać nieoczekiwany ruch, będziesz przygotowany nie tylko na wzrost liczby klientów w czasie, ale także na nagły wzrost związany z prostymi atakami.

Nawet oba te kroki mogą nie zapewnić pełnego zabezpieczenia przed atakami DoS i DDoS. Dlatego ostatnim krokiem jest zbudowanie planu ochrony przed atakami DoS lub DDoS.

Naucz się rozpoznawać wczesne sygnały ostrzegawcze, takie jak niestabilna łączność lub losowe spowolnienia wczytywania strony. Pomocne jest również posiadanie planu tworzenia kopii zapasowych w celu reagowania na atak, który może obejmować wszystko, od powiadomień do odbiorców wewnętrznych i zewnętrznych, po potencjalną zmianę serwera na nowy, jeśli atak DoS będzie trwał.

ROZDZIAŁ 6

Luka 6: spam SEO

Na koniec porozmawiajmy o ciemnej stronie SEO. Chociaż uwielbiamy optymalizować strony internetowe w celu uzyskania wysokiej pozycji w wyszukiwarkach, strategia ta może zostać wykorzystana przez złośliwych cyberprzestępców poprzez spam SEO.

Co to jest spam SEO?

Znasz typowe strategie SEO dla czarnych kapeluszy, takie jak spamowanie linkami i upychanie słów kluczowych? W dzisiejszych czasach, Google znajduje ich i karze całkiem skutecznie. Oczywiście nie jest to pomocne, jeśli robi się to specjalnie po to, aby zaszkodzić działaniom SEO Twojej witryny.

Spamerzy SEO to właśnie robią. Wykorzystują złośliwe oprogramowanie do zmiany kodu i treści w Twojej witrynie, aby skłonić Google do ukarania go. Może to obejmować wypełnianie witryny złymi słowami kluczowymi, linkowanie do i z witryn o niskiej wiarygodności, a nawet tworzenie wyskakujących okienek, które pogarszają wrażenia użytkownika i ukrywają wartościowe treści.

Może się pogorszyć. Zaawansowani spamerzy SEO mogą wykorzystywać Twoje ciężko wypracowane rankingi do sprzedawania własnych wątpliwych towarów. Gdy Google zauważy, Twoja witryna (nie ich) zostanie ukarana.

Z biegiem czasu wyniki mogą być druzgocące. Według jednego z badań 50% ruchu organicznego i 40% przychodów pochodzi z bezpłatnych wyników wyszukiwania. Wyobraź sobie spustoszenie w Twoim lejku online, jeśli Google zacznie spychać Twoją stronę do niższych rankingów i stron na stronach wyników.

Jak zapobiegać spamowi SEO?

Spamerzy SEO w dużej mierze wykorzystują złośliwe oprogramowanie, więc zaktualizowane oprogramowanie i regularne kontrole bezpieczeństwa również mogą pomóc. To jest podstawowy początek.

Poza tym pomaga również ściśle monitorować wyniki wyszukiwania i działania SEO. Jeśli Twoja strategia się nie zmienia, ale nagle obserwujesz spadek ruchu w sieci wyszukiwania, oznacza to, że dzieje się coś, co warto sprawdzić.

Na koniec zabezpiecz się przed najbardziej podstawową formą spamu SEO: linkami do Twojej witryny z podejrzanych stron. Regularne zrzekanie się złych linków wstecznych może pomóc w utrzymaniu czystości tej biblioteki i pozostaniu po dobrej stronie Google.

Ogólnie jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zabezpieczyć swoją witrynę.

WNIOSEK

Twój ekspert ds. bezpieczeństwa WordPress

Ogólnie rzecz biorąc, WordPress jest tak bezpieczny, jak można by oczekiwać od największej na świecie platformy CMS. Mimo to, podobnie jak w przypadku każdej platformy, istnieją pewne luki w zabezpieczeniach, które warto wyprzedzić. Mówiąc najprościej, nie ma czegoś takiego jak zbyt duże bezpieczeństwo. Nigdy nie zaszkodzi zgasić potencjalne zagrożenia na długo, zanim staną się rzeczywistymi problemami, które mają wpływ na Twoje przychody. Na szczęście podjęcie właściwych kroków jest stosunkowo proste. Rozwiązania opisane w tym przewodniku dotyczą nie tylko tych konkretnych typów ataków. Tworzenie złożonych haseł, aktualizowanie oprogramowania i wtyczek oraz przeprowadzanie regularnych kontroli bezpieczeństwa nigdy nie jest złym pomysłem. Nie jest również upewnienie się, że używasz bezpiecznego hosta dla swojej witryny. W końcu chcesz tego spokoju. Chcesz zachować swoją wiarygodność i zwiększyć przychody. Dzięki temu, że bezpieczeństwo stanie się regularną częścią administrowania witryną, możesz to osiągnąć.

Do Ciebie. Czy masz jakieś doświadczenia z lukami w zabezpieczeniach WordPressa? Jak je rozwiązałeś i czego się nauczyłeś? Daj nam znać swoje przemyślenia w komentarzach.

Często zadawane pytania dotyczące bezpieczeństwa WordPress

Potrzebujesz zabezpieczenia WordPress?

Bezpieczeństwo Twojej witryny WordPress powinno być Twoim największym zmartwieniem. Google codziennie umieszcza na czarnej liście około 50 000 witryn pod kątem phishingu i ponad 10 000 witryn dziennie pod kątem złośliwego oprogramowania. Problemy z bezpieczeństwem spowalniają szybkość Twojej witryny, co w połączeniu z możliwą czarną listą Google poważnie utrudni satysfakcję klientów i współczynniki konwersji.

Jaki procent witryn WordPress jest zhakowanych?

Jedna na sześć witryn WordPress jest podatna na ataki hakerów, a około 8% z nich zostaje zhakowanych z powodu słabych haseł. Jesteśmy ekspertami w dziedzinie wysokiej jakości zabezpieczeń WordPress i pomożemy Ci zminimalizować ryzyko włamania lub złośliwego oprogramowania w Twojej witrynie WordPress.

Dlaczego hakerzy atakują WordPressa?

Hakerzy atakują witryny WordPress, ponieważ wiele z nich korzysta z przestarzałego oprogramowania z szeregiem luk w zabezpieczeniach. Korzystanie z przestarzałego rdzenia, motywów, wtyczek i innego oprogramowania ujawnia luki w zabezpieczeniach witryny, które są celem hakerów. Aby zapobiec atakom hakerów, postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa WordPress.

Co powinienem mieć na mojej liście kontrolnej bezpieczeństwa WordPress?

Najlepsze praktyki bezpieczeństwa WordPress, które powinieneś mieć na swojej liście kontrolnej, obejmują:

 • Instalowanie zapory aplikacji internetowej (WAF)
 • Aktualizacja stron WordPress do najnowszej wersji PHP
 • Wybór bezpiecznego motywu WordPress (nie używaj domyślnych motywów WordPress
 • Zabezpieczanie procedur logowania (z oprogramowaniem chroniącym hasła)
 • Uzyskanie certyfikatu SSL, dzięki któremu możesz przenieść swoją witrynę z HTTP na HTTPS
 • Korzystanie z bezpiecznego hostingu WordPress
 • Instalowanie wtyczek zabezpieczających WordPress.
Podziel się swoją opinią
Radosław Sierny
Radosław Sierny
Artykuły: 83